​Įveikia vos 1 proc. žmonijos: ko reikia, norint nubėgti maratoną?

Mažiau nei vienas procentas – tik tokiai daliai planetos gyventojų per gyvenimą pavyksta nubėgti maratoną. Įveikti 42,195 km distanciją tebėra vienu didžiausių iššūkių, kuriam kasmet pasiryžta vis daugiau sporto entuziastų.

Pajėgiausia Lietuvos stajerė, pasaulio ir Europos čempionatų dalyvė Loreta Kančytė neabejoja: maratoną įveikti gali kiekvienas, tačiau tam reikia laiko.

„Labai priklauso nuo to, ar žmogus, norintis nubėgti maratoną, yra prieš tai bandęs kokią nors distanciją. Jei nori ir po truputį judėjo maratono link, tada viskas gerai – galime ruoštis. Bet jei nėra prieš tai įveikęs jokios distancijos, tada sakau: gal pirma pabandyk 5 km, 10 km, pusmaratonį, kad po truputį suprastum, kas yra varžybos. Bėgant maratoną jausmas visai kitoks – tam reikia pasiruošti. Tikrai galima jį nubėgti ir jam tinkamai pasiruošti, tik reikia laiko, noro ir pastangų“, – teigia L. Kančytė.

Stajerei iki šiol priklauso Kauno „Akropolio“ maratono pusmaratonio distancijos rekordas – 2019 metais šį nuotolį bėgikė įveikė per 1 val. 16 min. 2 sek. Bandyti nubėgti 42,195 km kaunietė neskubėjo ir pirmąsyk tą padarė 2021-ųjų gruodį. Trenere dirbanti lengvaatletė neskubėti pataria ir savo auklėtiniams.

„Per kiek galima pasiruošti maratonui? Labai priklauso ir nuo paties žmogaus. Sakyčiau, kad metai yra optimalus laikas, per kurį reikia išbandyti įvairias distancijas ir pamažu priaugti iki maratono. Žinoma, galima ir greičiau. Turime ir tokių žmonių, kurie sako „nejuokaukit, galiu pasiruošti anksčiau ir puikiai nubėgsiu“. Bet sveikatos atžvilgiu verta neskubėti, nes krūviai ruošiantis maratonui, net bėgant mėgėjiškai, nėra maži. Norint išvengti traumų, būtina ruoštis tikslingai“, – pataria L. Kančytė.

Lengvaatletė pastebi, kad dažnas mėgėjas neapsiriboja vienu įveiktu maratonu ir kelia sau naujų iššūkių.

„Nemaža dalis nori bėgti dar. Per pirmą maratoną nesupranti, kas įvyko. Po to visą laiką norisi gerinti laiką, norisi išvažiuoti į kitą šalį ar kaip tik nubėgti savo miesto maratoną. Žmonės skirtingi, bet paprastai išties norisi nubėgti dar vieną maratoną. Džiugu, kad distancija neišgąsdina ir norisi ją įveikti dar ir dar kartą“, – šypsosi dėl kelialapio į Paryžiaus olimpines žaidynes kovojanti L. Kančytė.

Balandžio 28-ąją vyksiančiame Kauno „Akropolio“ maratone bėgikai kviečiami bėgti ne tik „Akropolio“ maratoną, bet ir „Hollister“ pusmaratonį, „Forvia“ 10 km, „SDG“ 5 km, 1,5 km bei vaikų „Activus“ 400 m distancijas.

„Verta dalyvauti jau vien dėl to, kad jus supa bendraminčiai, kompanija, su kuria galima pabendrauti. Tai ne vien bėgimas, tai laisvalaikio praleidimas, o pats judėjimas yra naudingas sveikatai“, – išbandyti jėgas kviečia L. Kančytė.

Laikinojoje sostinėje vykstantis Kauno „Akropolio“ maratonas daugiatūkstantinę bėgikų minią sukvies jau 12 kartą. Kaune besidriekianti „World Athletics“ reikalavimus atitinkanti trasa laikoma viena greičiausių, joje taip pat galima vykdyti normatyvus į 2024 metų Paryžiaus olimpines žaidynes.

Autorius: Robertas Trakys

Foto: Rokas Lukoševičius